• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 15 °C
  • Antalya 13 °C
  • Trabzon 5 °C

Uzaktan Çalışma İçin Talep Artıyor!

Uzaktan Çalışma İçin Talep Artıyor!
Günümüz teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte gerek ek iş olarak kazanç edebilme imkanının bulunduğu gerek sektörde elde edilen tecrübeler ile birlikte kariyer yapabilme fırsatı yakalanabilen uzaktan çalışma işleri rağbet görmeye başlamıştır.

Günümüz teknolojisinin ilerlemesi ve imkanların çoğalması ile birlikte gerek ek iş olarak kazanç edebilme imkanının bulunduğu gerek sektörde elde edilen tecrübeler ile birlikte kariyer yapabilme fırsatı yakalanabilen uzaktan çalışma işleri, hemen herkes tarafından rağbet görmeye başlamıştır. Ev veya mobil ortamlardan yürütülebilen işler için talep artışı yaşanması ile birlikte farklı iş kollarında çalıştırılacak işgücü potansiyeline de ihtiyaç duyulmuştur. Uzaktan Çalışma işlerinde en yaygın olarak faaliyetlerin sürdürüldüğü iş kolları arasında basınyayın, yazılım, veri hazırlama ve muhasebe gibi alanlar gelmektedir. İşveren tarafından sağlanan işlerin herhangi bir işyeri ortamına ihtiyaç görülmeksizin yapıldığı bu alanda sürdürülen çalışmalar çok eski dönemlerden beri devam etmiş olsa da çalışma mevzuatında yapılan işin niteliği ve usulü ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamış olup son dönemde yaşanan gelişmeler ile birlikte mevzuat yapma ihtiyacı hissedilmeye başlanmıştır. Is Kanunu ve bu alanla ilgili kanunda yapılan düzenleme ile hem çalışanların haklarının korunması sağlanmış hem de hangi işlerin bu kapsamda yapılamayacağına dair belirginlik meydana getirilmiştir.

Yapılan düzenleme ile birlikte bir işin uzaktan çalışma kapsamında sayılması için belli şartları taşıması gerektiği de belirtilmiş olup bunların basında yapılacak işin ev ortamında veya teknolojik araçlar ile yerine getirilmesi bulunmaktadır. Ayrıca işveren ve çalışan arasındaki iş ilişkisinin bir sözleşmeye dayandırılması ve faaliyetlerin yazılı olarak devam ettirilmesi de bir zorunluluk haline getirilmiştir.

Uzaktan Çalışma Alanında Yapılan Düzenlemenin Sonuçları

Uzaktan Çalışma Alanında yer alan işler ile ilgili yapılan düzenlemeler ile birlikte çalışanların, normal bir mesai ile işini sürdüren kişiler ile benzer haklara sahip olması, sürdürülen işlerin kayıt-dışı olmaktan çıkarılması mümkün hale gelmektedir. Yasaların işverenler için getirdiği zorunluluklar arasında bulunan Is Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde işverenlerin çalışanlarını iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgilendirmesi ve gerekli görülen eğitimlerin yerine getirilmesi sağlanmıştır. Yaptığı iş nedeniyle herhangi bir risk taşıyan ekipman kullanmak durumunda olan çalışanların da işverenler tarafından bu ekipman ile ilgili bilgilendirilmesi Uzaktan Çalışma Yasası çerçevesinde güvence altına alınmıştır.

Uzaktan Çalışma alanında yapılan mevzuat çalışması ile birlikte işveren ve çalışan arasında yapılacak iş sözleşmesinde bazı maddelerin bulundurulması zorunlu hale getirilmiş olup bunlar içerisinde görev tanımı, işin niteliği ve süresi, ücret ve varsa ek ödemeler ile ilgili hususlar, işin yerine getirilmesi için ekipman kullanılması gerekiyorsa bu ekipmanı korumak ve çalışana verilecek eğitimler yer almaktadır.

Şirketlerin ve İşverenlerin Uzaktan Çalışma İle İlgili Yaklaşımları

Özellikle teknoloji ve yazılım alanında faaliyet sürdüren birçok ulusal ve uluslararası şirket, çalışanlarının önemli bir kısmını uzaktan çalışma alanında iş sahibi yapmakta ve faaliyetlerini bu şekilde yürütmeye yönelik eğilim içerisine girmektedir. Uzaktan çalışmanın hem çalışan hem de işverenler için esnek çalışma imkanı meydana getirmesi ve işverenler tarafından karşılanan personel giderlerinin normal çalışma yöntemlerine göre daha düşük seviyelerde olması şirketlerin bu alana yönelmesini sağlamış ve hatta bazı markalar çalışanların bu alanda yer alması için çeşitli teşvikler sunmuştur. Trafikte harcanan zamandan tasarruf edebilme, aile ve arkadaşlara daha çok zaman ayırabilme ve uzaktan esnek olarak sürdürülen çalışmanın ofis ortamına göre daha verimli olması hem çalışan hem de işveren için bu yöntemi cazip kılan diğer unsurlar arasında yer almaktadır. Tüm bu unsurlar göz önüne alındığında uzaktan çalışma ile faaliyet gösteren iş kolu sayısının ve bu alana eğilim yapacak şirket sayısının artması çok yakın bir ihtimal olacaktır.

Bu haber toplam 11202 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Tekno Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.