• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 15 °C
 • Antalya 13 °C
 • Trabzon 5 °C

Nükleer Temizlik Robotları!

Nükleer Temizlik Robotları!
Nükleer santrallerde, teknik eksiklik nedeniyle veya insan hatalarından kaynaklı çevreye ve insana büyük ölçüde zararlı radyoaktif maddeler yayılabilmektedir.

Nükleer santrallerde, teknik eksiklik nedeniyle veya insan hatalarından kaynaklı çevreye ve insana büyük ölçüde zararlı radyoaktif maddeler yayılabilmektedir. Bu tür kazalar meydana gelmese bile nükleer santrallerde yapılan atık taşıma ve temizlik işlemleri sorun oluşturmaktadır. Atık temizleme işinin ne kadar riskli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Tam da bu problem üzerine yoğunlaşan Lincoln Üniversitesi bilim adamları nükleer santrallerde kullanılmak üzere nükleer temizlik robotları yapabilmek için gerekli desteği almış bulunmaktadır. Bu destek "İngiltere Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi" tarafından sağlanmıştır. Bu robotların tasarlanmasındaki amaç nükleer alanlarda hizmet vermektir. Bu robotlarda olması planlanan başka bir özellik ise kendi kendine öğrenebilen yapay zekaya sahip olmasıdır.

Nükleer Temizlik Robotları Çalışması İle

Bu alanda kullanılacak olan nükleer temizlik robotları atık taşıma ve saha temizleme işlevini yerine getirebilecek. Böylelikle insan hayatında etkili olan bu risk ortadan kalkabilecek. Robotların kullanımı gerektiğinde uzaktan kumanda ile yapılabilecek. Nükleer temizlik robotu denemesi daha öncede gerçekleştirilmiş fakat başarılı olamamıştır. 2011 yılında denemesi yapılan nükleer temizlik robotu başarısız olmasının ardından bu robotların başarısız olma nedenleri üzerinde duran bilim insanları, yeni geliştirilecek robotlarda önceki yaşanan problemlerin tekrar etmemesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Bir önceki robot deneyiminde oluşan  problemlerin tekrar etmemesi için çalışmalar sürmektedir.  

İnsanlar yerine nükleer temizlik robotlarının,

 • Algoritmalar ile hizmet dışı bırakma,
 • Atık taşıma ,
 • Saha temizleme

gibi görevleri yerine getirmesi planlanmaktadır.

Nükleer Temizlik Robotları İlk Denemesi

Japonya'da 2011 yılında 9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş ve deprem sonucunda oluşan tsunami nedeniyle  fukuşima nükleer santralinde nükleer sızıntı meydana gelmiştir. Bu bölgede yaşayan bir çok insan bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştır. 2011 yılında nükleer temizlik robotlarının ilk denemesi gerçekleşmiş fakat radyasyon etkisi ile zarar görmüş ve çalışamaz duruma gelmiştir. Özellikle robotun kabloları ve yüzeyi  radyasyonun etkisiyle kullanılamaz hale gelmiştir.

Nükleer Santral ve Zararları

Nükleer santrallerdeki enerji istasyonun merkezinde bulunan reaktörün içinde üretilen ısıyla sağlanmaktadır. Bu ısı, uranyum atomunun zincirleme reaksiyonu sonucunda elde edilmektedir. Atomun çıkardığı ısı enerjisi oldukça yüksektir. Atomun çıkardığı radyasyon ısıdan çok daha yüksek ve zararlıdır. Bunlar ancak özel binalar veya kurşun mezarlarda saklanmalıdırlar.

Nükleer santrallerden çıkan radyoaktif atıklar çevreye rüzgar ve yağmurun etkisiyle yayılır. Diğer yayılma yolu ise denize, toprağa ve göllere karışması ile olur. Doğaya karışan zararlı maddelerin insan vücuduna ulaşımı da çabuk olmaktadır.

Nükleer Santrallerin İnsan Sağlığına Zararları

Nükleer tesislerin kurulumu için uzun zaman gerekmektedir. Ayrıca maliyeti yüksek olan bu tesisler yüksek teknolojilerin kullanıldığı tesisler olarak ön plana çıkmaktadır. Yine sökülme işlemi uzun süren ve riskli bir işlemdir. Dünyada şimdiye kadar radyoaktif atıkların güvenli bir şekilde saklanmasına yönelik bir yol bulunamamıştır. Nükleer santrallerde doğa olayları nedeniyle de birçok kaza meydana gelmekte ve insan hayatını ciddi şekilde tehlikeye atabilmektedir. Nükleer atıklardan insanlara geçen zararlı maddeler ve verdiği zararlar ise:

 • Nükleer atıklar ile meydana gelen plütonyum zehirli ve kanser yapıcı bir maddedir ve doğada bulunma ömrü 250 yıl olarak tahmin edilmektedir.
 • Diğer bir radyoaktif madde olan stronsiyum dolaylı yoldan insana ulaşıp kan kanserine sebep olmaktadır. Doğada ömrü 280 yıl olarak bilinmektedir.
 • Zararlı maddelerden olan sezyum ve iyod besin yoluyla insan vücuduna ulaşır ve tiroid bezi kanserine yol açabilir aynı zamanda çocukların büyümesine engel olabilir.

Sayılabilmektedir.

 

 

Bu haber toplam 8869 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Tekno Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.